TÜMGİAD  yönetim kurulu üyesi  Melahat Bayram ,3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Baran ve Uğur’u ziyaret ederek, Hem Baran ve Uğur ile hem de anneleriyle sohbet  etti.

BARAN,Doğum esnasında beyine oksijen  gitmediği için doğuştan engelli çocuğumuz. Melahat ablasının ziyareti  Baran’ı çok mutlu etmiş,heyecanını  görünce  bizlerde çok mutlu olduk.

                     

 

“Melahat ablaya Dünya engelliler  farkındalık gününde beni ziyaret ettiği,bizleri unutmadığı  için teşekkür ederim “diyen UĞUR da  doğuştan engelli kardeşimiz .Engelleri aşabilen ,zorlukları yenen bir kardeşimiz.Uğur, Karabük’te  Tesbihçi  Bekir olarak ta tanınıyor.Uğur ’un isteği engelli kadrosundan bir işe girmek,topluma-ailesine faydalı olabilmek.

 

Uğur’unda Baran’ın da en büyük destekçileri anneleri. Her iki anne de çocuklarına hem anne,hem arkadaş, hem de zorlu yaşam koşullarında yoldaş olmuşlar.Engelleri aşmada en büyük yardımcıları !

Canım oğlum ,ilk göz ağrım, seninle konuşmayı seninle yürümeyi öğrendim.İlk kucağıma aldiğimda o kadar güzel bakıyordun ki ! anne beni bırakma der gibi!  Zaten  hiç bırakmadım. O gün öğrendim senin hiç bir zaman yürümeyeceğini,  olsun dedim.Ben onun ayakları olurum, oldum da!  Hiç bir zaman yorulmadım hiç bir zaman eve kapatmadım uğurum hep toplumun içindeydi biz oğlumla çok engelleri aştık aşmaya da devam ediyoruz ama bir engelli annesi olarak 3 aralık engelliler gününü sevmiyorum biz ler neyi kutluyoruz kutlanacak ne var ben o gün kendimi eve kapatıyorum bu çocuklarım sadece ilgiye ve sevgiye ihtiyacı var beden engeli önemli değil bu aşılır yeter ki kişi düşünce engelli olmasın !

diyor Uğur’un annesi.Uğur’un engelli kadrosundan bir işe girerek faydalı olma isteğini yerine getirmek için başvurularda bulunmaya devam ediyor.

 

Tek istedikleri SEVGİ !  Zorluklar karşısındaki engelleri aşmak için sadece hatırlanmaya ve sevgiye ihtiyaçları var.Sadece 3 Aralık’larda değil,sürekli hatırlanmak istiyorlar.Varlıklarının farkına varılması içlerindeki mücadele gücünü arttırmaya yeterli.

Zorluklara  göğüs geren,yaşama dört elle yapışan,topluma faydalı olmak isteyen engellilere ,acıyarak değil,  eksikliklerine rağmen engelleri aşmayı başarabilmiş bireyler olarak bakılmalıdır.

En büyük engel ;engellemektir.Bizlere düşen onları topluma yarar sağlayacak birer üretici haline getirmektir.Sadece bir gün  değil,her gün yanlarında olmaktır.

 

TÜMGİAD Ailesi olarak ;Melahat Bayram’a  ve bir gün değil her gün engelli kardeşlerimizin yanında olan duyarlı insanlarımıza teşekkür ederiz.Kocaman yüreklerinden dolayı Baran ve Uğur’u tebrik ederiz.Ve bütün yükü sırtlanan ,ömürlerini evlatlarına adayan  tüm cennetlik annelere teşekkür ederiz.

 

 

İOÇ.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.