Görgüç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020'nin dünya çapında zor bir yıl olduğunu söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini faaliyet gösterdikleri alanlarda hissettiklerini ifade eden Görgüç, tüm sektörlerde olduğu gibi çalışanlarının ve iş ortaklarının sağlığını korumak için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti. Çalışmanın sürekliliğini sağlamak, salgının etkisini azaltmak ve yayılmasını önlemek. transfer edildi. Görgüç, "Salgın şartlara rağmen 2020'de başarılı bir yılı geride bıraktık. 2020 ciromuz yüzde 20 artışla 2,9 milyar liraya, net kârımız ise yüzde 76 artışla 618 milyon liraya ulaştı. yüzde 75 oldu. "dedi.

Görgüç, 2020 yılında savunma sanayinde siparişlerinin üretim ve teslimatı devam ederken iptal edilen fuarlar ve seyahat engellerine rağmen hedef pazarlarla iletişim ve ilişkilerini sürdürdüklerini belirterek, savunma faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi:

"Otokar'ın askeri araçları 2000'li yılların başından beri birçok ülkede aktif olarak NATO ve Birleşmiş Milletler güçlerine bağlı olarak çalışıyor. Bugün NATO ülkeleri de dahil olmak üzere dünya çapında 55 son kullanıcıya hizmet veriyor. Özel çözümler yorumlamaya ve sunmaya devam ettik. .

Geçtiğimiz yıl Kazakistan Savunma Bakanlığı tarafından test edilen Arma 8×8 taktik tekerlekli zırhlı aracımız, testlerde başarılı bir performans gösterdi. Pandemi döneminde toplam değeri yaklaşık 135 milyon dolar olan Arma 8×8 ve Cobra II taktik tekerlekli zırhlı araçlarımız için iki adet ihracat siparişi aldık. Bu siparişler ile Arma 8×8 ürünlerimizi ilk defa Afrika kıtasına ihraç edeceğiz. "

Görgüç, mühendislik kabiliyeti, Ar-Ge imkanları, yetkin insan kaynağı, esnek üretim kabiliyetleri ve bu doğrultuda geliştirdiği çözümlerle son yıllarda global bir marka olma hedefiyle daha çok ihracat faaliyetlerine ağırlık verdiklerini vurguladı. müşteri ihtiyaçları ve satış sonrası hizmetler. Ayrıca takdir edildiğini söyledi.

mevcut ve gelecekteki tehditler için geliştirdiklerini, ürettiklerini savunma sanayi ürünleri ile sektöre öncülük ettiklerini dile getiren Görgüç, "2021 Küresel marka olma hedefimiz doğrultusunda ihracatta yeni başarılara ulaşmak için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz. 39; lider kara sistemleri üreticisi Son 10 yılda kendi kaynaklarımızdan toplam 1,3 milyar lirayı araştırma ve geliştirmeye harcadık, bu alana yatırım yapmayı ve yeni teknoloji ve uygulamaları yansıtarak fark yaratmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Devam eden Ar-Ge yatırımlarımızla ürünlerimize değindik. "diye konuştu.

AKREP II GÖREV İÇİN HAZIRLIK

Otokar'ın yürüttüğü projelerle ilgili soruları yanıtlayan Görgüç, 2019 yılında yeni teknolojileri ve uygulamaları ürünlerine yansıtmada önemli adımlar attıklarını belirtti.

Görgüç, Scorpio ürün gamına II zırhlı araç ailesini ekledi, zırhlı Türkiye'nin ilk elektrikli araç lansmanı Scorpio IIE'nin yaptıklarını hatırlayarak şu değerlendirmeyi buldu:

"Değişen savaş alanı koşulları ve kullanıcı beklentileri ile ordular artık teknolojinin operasyonel avantajlarından ve lojistik verimliliğinden en üst düzeyde yararlanmak istiyor. Bu nedenle modern ordularda yeni nesil araç ve çözümlere olan beklenti artıyor. Daha fazla verimlilik ve performans artıracak teknolojik çözümleri kullanır Scorpio II, tüm bu beklentiler dikkate alınarak, mevcut ve gelecekteki her türlü teknolojik altyapı ile entegrasyona imkan verecek şekilde tasarlanmıştır.

Scorpio II platformu olarak Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracını geliştirdik. Scorpion IIe, geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal izleme, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını sunar. Taktik performans beklentilerini en iyi şekilde karşılarken, yakıt verimliliği, mobilite, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek açısından avantajlar sunuyor.

Scorpion II üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerimize devam ediyoruz. Scorpion II platformunda sadece elektrikli değil aynı zamanda dizel ve hibrit versiyonlar üzerinde de çalışıyoruz. "

Görgüç, yıllardır alternatif yakıtlı araçlar, akıllı otobüsler, elektrikli araçlar ve sürücüsüz araçlar üzerine çalıştıklarını belirterek, Akrep II'nin zırhlı keşif ve silah platformu olarak tasarlanan yeni nesil zırhlı araç ailesinin, Savunma alanı, otonom araçlara geçişi hızlandıracak bir altyapı sunuyor.

İHRACAT, TEKNOLOJİ AKTARIMI, YEREL ORTAKLIKLAR

Otokar'ın 2020 yılında salgın etkisiyle seyahat engelleri ve olay iptalleri olmasına rağmen zırhlı araçlar için iki farklı ihracat siparişi aldığını kaydeden Görgüç, “2021 yılında hedeflerimizden ödün vermeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. İhracat potansiyelini takiben, yurt dışındaki yerel ortaklarla teknoloji transferi ve ortak üretim fırsatlarından da yararlanmayı hedefliyoruz. "ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.