Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ihtiyaçlarını en kolay ve en güvenli şekilde karşılamak için birçok hizmeti sunmayı hedeflediklerini, bu yönde çalışmaya devam ediyorlar.

Başka bir kişinin çeşitli nedenlerle kayıtlı olduğu adresin sakinlerinin artık adres beyanının onayı ile e-Devlet Kapısı üzerinden bildirimde bulunabileceklerini belirten Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Ailesi köyde olmasına rağmen şehirdeki akrabaları ile eğitim gören pek çok genç, üniversite eğitimi nedeniyle birlikte ev kiralayan öğrencilerimiz ve çeşitli nedenlerle bir akraba ile birlikte kalan yetişkin vatandaşlarımız artık e-Devlet Kapısı üzerinden adres beyanlarını yapabilecekler. Nüfus müdürlüklerine ayrı ayrı veya bireysel başvuruyorlardı. Artık tüm bu adamlar dijital hale geldi ve e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. "

Hizmet nasıl kullanılacak?

Hizmetin iki aşamalı olduğunu belirten Koç, adrese kayıtlı vatandaşın önce "Adres Beyanı Onayı" hizmeti üzerinden adresi gönderecek kişinin adını, soyadını ve kimlik numarasını girip onaylaması gerektiğini söyledi. e-imza, mobil imza veya metin mesajı doğrulamalı işlem. bildirildi.

İkinci adım olarak Koç, adres değişikliği bildirimi yapacak vatandaşların "Adres Değişikliği Bildirimi (Ortak İkamet İçin / Onaylı)" hizmeti ile ekranlarında görüntülenen muvafakat ve adres bilgilerini seçeceklerini, e-imza, mobil imza veya metin mesajı doğrulaması ile işlemi tekrar onaylayın. not alınmış.

Yeni doğan çocukların doğum bildirimlerinin yapılabildiği "Yeni Doğum Belgesi Başvuru Randevusu" hizmetinin de e-Devlet Kapısı'nda açıldığını ifade eden Koç, yurtdışında evlilik bildirimi, boşanma, evlat edinme, vasiyetname gibi 20 hizmetin açıldığını söyledi. "Diğer Nüfus Olayları" adı altında teslim edildiğini ifade etti.

Koç, Türkiye'nin e-Devlet Kapısı her gün dijital yüz geliştiriyor ve vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için oluşturduğu kelimeleri ekledi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.